Blogger olmak günümüzün popüler uğraşlarından birisi haline gelmiş durumda. “Uğraş” tabirini bilhassa kullanmak istedik; zira Bloggerlık işinin bir meslek olarak tanımlanması için erken olduğunu düşünmekteyiz. Özellikle ülkemizde. Bununla birlikte kurumsal ve kişisel blog sayısındaki hızlı artışın oldukça sevindirici olduğundan da bahsetmemek olmaz.

En başta gelen çalışma alanlarından birisi “blog içerikleri üretmek” olan Sihirli Yazılar olarak, kendi kurumsal blogumuzda da bu konuya değinmek istedik. Aslında bizlerin bu işe başlama hikayesi de, aynı noktadan, blog sitesi açmak fikrinden geliyor. Blog açmak, blog yazısı yazmak derken işte şimdi buradayız.Blog Nedir?

Günümüzde her yıl, hatta belki de her gün binlerce blog açılıyor. Ancak, ne acıdır ki, bunların hemen hepsi benzer şekilde başarısız oluyor, sahipleri blog yazmaktan vazgeçiyor, vazgeçme anına kadar verdikleri emek boşa gidiyor ve blog içerikleri sonsuz internet çöplüğündeki yerini hızla alıyor. Bu nedenle konuya “Blog Nedir?” gibi, işin en temel noktasından başlamak, bu konu üzerinde tartışmak faydalı olacaktır, diye düşünüyoruz.

Blog kelimesi Web-Log’ dan zaman içerisinde türemiş olsa da, değinmek istediğimiz kelime anlamından ziyade kavramsal olarak bizim için ifade ettiği. Başlangıç aşaması için “Web Günlüğü” tabirini kullanmak doğru olsa da, günümüzde bloglar sadece bir günlük olmanın ötesinde farklı işlevler üstlenmiş görünmektedir. Her şeyden önce, çok önemli bilgi kaynaklarından birisi olarak görülmektedir ve tematik olarak, internet gezginlerine geniş bir yelpazede ve detaylı bilgi sağlamaktadır.

Sihirli Yazılar olarak biz, blogları birer kitaba benzetmekteyiz. Her bir paylaşımı da kitabın farklı bir bölümüne. Bu açıdan bakıldığında, bir kitabın geniş okuyucu kitlesine ulaşması ve yazarının başarıyı yakalaması için geçerli her koşulun birebir olarak bloglara da uygulanabildiğini görmekteyiz. Bir kitap yazarının, iyi yazabilmek için hangi özelliklere sahip olması gerekiyorsa; bir blogger da aynı özelliklere sahip olmalıdır. Nasıl ki çok satan bir kitap yazmak yeteneğin ve tekniğin bir arada kullanılmasını gerektiriyorsa, çok ziyaret edilen ve okunan bir blog kurmak da aynı gereksinimlere ihtiyaç duymaktadır.


İnsanlar Neden Blogger Olmak İster?

İnsanların blog açma nedenini, yazımızın başlığı ile de alakalı olarak irdelemek gerekiyor. Her şeyden önce blog, kişinin (veya kurumun) kendisini ifade etmesi ve geniş kitlelere ulaşması için elde ettiği önemli ve göreceli olarak kolay ulaşılabilen (öyle olduğu düşünülen) bir fırsattır. Düşüncelerini ifade etmek ihtiyacı ve isteği, sosyal medya mecraları gibi blogların da hızla gelişmesine neden olmuştur ve olmaktadır.

Blog açmak basit bir düşünceden doğsa ve günümüz teknolojisinde kolayca gerçekleştirilse dahi, bir nev’i yazarlık olarak adlandırabileceğimiz Blog yazarlığı maalesef o kadar kolay değildir. Başarısızlığın altında yatan temel neden de blog yazma işinin bu denli hafife alınması olabilir.

Kişisel dışavurum ve kendini gerçekleştirim ihtiyacını blog açma nedenlerinin başında saysak da, günümüzde “blog yazarak para kazanmak” düşüncesi yavaş yavaş ön plana çıkmaya başlamış bulunmaktadır. İnternet üzerinden, zaman ve mekandan bağımsız çalışabilme düşüncesi, yazı yazarak ve sevdiği işi yaparak para kazanma fikri, ileri bir teknik bilgi ihtiyacı olmaksızın günde birkaç saat ayırarak ve ek iş olarak blogger olmanın mümkün olması da bu nedeni güçlendirmektedir. Konu ile ilgili olarak “Freelance Yazar Olmak” başlıklı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Kişisel blogların yanında, kurumsal blog sahibi olmak da, şirketler için olmazsa olmazlar arasında yerini çoktan almış bulunmaktadır. Öyle ki, bugün e-ticaret siteleri blogları en başarılı blog örnekleri arasında yer almaya başlamıştır. E-ticaret blogları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Her E-ticaret SitesininBlogu Olmalı(mı)dır?” başlıklı Sihirli Yazılar blog yazısını okumanızı da tavsiye ederiz.

 

Başarılı Bir Blog Sahibi Olmak için…

Öncelikle, blogunuzun ne hakkında olacağını çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu, bir dükkan açarken, ne satacağınıza baştan karar vermek gibi düşünebilirsiniz. Daha sonra değişiklik yapmak her ne kadar mümkün olsa da, büyük kayıplara yol açacağı muhakkak. Blog konusunu seçerken niş blog konuları üzerine biraz düşünmenizi ve araştırma yapmanızı, mutlaka yazmaktan keyif alacağınız bir konu belirlemenizi ve eğer mümkünse seçtiğiniz konuda uzmanlığınızın olmasına dikkat etmenizi şiddetle önermekteyiz.

Markanızın ve markanızla alakalı olarak alan adınızın (domain) doğru seçildiğinden, akılda kalıcı olduğundan ve sağlam bir hosting hizmeti aldığınızdan emin olmalısınız. Bu çerçevede, eğer sıfırdan bir web sitesi tasarımı yapılmayacaksa, doğru web sitesi oluşturma platformunun seçilmesi ve bu konuda uzmanlaşılması da çok önemli. Blogger (Blogspot) bu anlamda ilk platform olsa da, Sihirli Yazılar olarak kişisel ve kurumsal blog sayfaları için Wordpress kullanılmasını önermekteyiz. Şu anda dünya genelindeki her dört web sitesinden birisinin Wordpress altyapısı kullandığını da ekleyelim. Seçeceğiniz temanın mobil uyumlu ve eğer blogunuzdan reklam geliri elde etmek istiyorsanız reklam yerleşimine uygun olması gerektiğini söylemeye gerek var mı, bilemiyoruz!

Başarılı bloglar için geçerli olan başlıca kurallar yıllar içerisinde hiç değişmedi: Özgün, SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu, gerekli uzunlukta ve kaliteli içerik. Bu hususlara dikkat etmeden başarılı bir blogger olmak maalesef mümkün değil.

Blog paylaşımlarınızda mutlaka görsel içerikler yer almalı. Blog yazısı ile uyumlu, kaliteli, arama motoru optimizasyonu yapılmış resim(ler), infografik(ler) ve video(lar) blogunuza ziyaretçi çekebilmek için olmazsa olmazlardan. Görsel içerik dendiğinde, akla gelen ilk konu ise tabii ki “logo tasarımı”.

Okuyucuları ile ilişki kuran, etkileşimli içerikler kullanan, özellikle liste içeriklere yer veren blogların başarı şansları çok daha yüksek olmakta.

İçerikleriniz için doğru başlıklar kullanmak hem okuyucunun blog yazılarınızı okumaya başlamaları, hem de yazınızın arama motorları tarafından fark edilmeleri için çok önemli.

Blogun güncel tutulması ve içeriğinin düzenli bir şekilde sürekli artırılması da başarılı bir blogger olmak için büyük öneme haiz.

Blog sitenizin hızlı açılması ve sayfaların hızlı yüklenmesini sağlamak, özellikle Google’ da yer almak adına sürekli olarak kontrol etmeniz gereken bir parametre.

Başarılı blog siteleri gözlemlendiğinde, arkalarındaki sosyal medya desteği de hemen göze çarpmakta. Bu noktadan hareketle, diğer bloglar ile çapraz tanıtım imkanlarının değerlendirilmesi, misafir blog yazarlığı mekanizmasının kullanılması da akla gelen ilk önlemlerden. Blog paylaşımlarının altında sosyal medya paylaşım butonlarının yer almasının gerekliliğini de es geçmeyelim.

Her web sitesinin sahip olması gereken belli bölümler mevcuttur. Her bir blog sitesi de, aynı zamanda bir web sitesi olduğundan, “Hakkımızda”, “Biz Kimiz”, “İletişim”, “Künye”, “SSS” gibi sayfaları içeriğinde bulundurmalıdır.

Ziyaretçileri ile uzun dönemli ilişki hedefleyen her başarılı blog yazarı, özellikle de kurumsal bloglar mutlaka bülten abonelik sistemi uygulamalarını kullanmalıdır.

Site içi kadar site dışı SEO çalışmalarına da önem verilmesi gerekliliğinin altını çizmek istemekteyiz. Konu ile ilgili olarak zaman zaman paylaşacağımız teknik yazıları Sihirli Yazılar blog sayfalarından takip edebilirsiniz.

Başarılı bir blog sahibi olmak için gerekli olan son unsur ise “Sabır”. Evet, teknik bir parametre değil ama, başarılı bir blogger olmak için belki de tek başına %50 gibi bir ağırlığa sahip. Deneyimlerimiz bize yüksek bütçeli hazırlık ve reklam kampanyaları kullanılsa dahi, bir bloğun başarısından söz edebilmek adına en az 6 ay gibi bir sürenin tamamlanması gerektiğini göstermekte.


Sihirli Yazılar : Daha Güzel Bloglar için…

Yukarıda sayılan tüm hususların, iyi bir blogger olma yolunda okuyucularımıza fayda sağlayacağını umuyoruz. Amatör bloglar için tüm bu çalışmaların, blog sahibi tarafından yapılması söz konusu iken, özellikle fazla sayıda içerik bulunduran, düzenli içerik girmek durumundaki, profesyonel içerikler hedefleyen, yüksek gelir odaklı, kurumsallığı yansıtması planlanan ve özellikle e-ticaret sitelerine entegre bloglar için blog içeriğinin kısmen veya tamamen dışarıdan tedarik edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bir Tılsımlıİşler projesi olan Sihirli Yazılar da bu çerçevede, gerek kişisel gerekse kurumsal tüm site ve bloglar için profesyonel, kaliteli ve SEO uyumlu içerik hizmetleri sunmaktadır.

“Başarılı Bir Blog Sahibi Olmak İçin…” alt başlığı ile verdiğimiz bilgiler ile bağlantılı olarak; özgün, SEO uyumlu, istenilen uzunlukta, doğru başlığa, anahtar kelimelere ve yazım tarzına sahip kaliteli içeriklerin yer aldığı “Blog İçerikleri”; logo ve banner tasarımı, infografik hazırlama gibi görsel ögelerin sunulduğu “Görsel İçerikler”;  blog ile entegre biçimde yürütülmesi gereken sosyal medya faaliyetlerine yönelik olarak sunulan “Sosyal Medya İçerikleri”; “Hakkımızda”, “Ürün ve Kategori Açıklamaları” gibi özellikli içeriklerden oluşan “Web Sitesi İçerikleri” ile alanında uzman ve deneyimli yazarlar tarafından önceden oluşturulmuş “Hazır İçerikler” gibi onlarca farklı ürün ve hizmet, Sihirli Yazılar sayesinde tek bir noktada, üstelik çok uygun maliyetlerle.

Hatta, başarılı bir blog açmak için en başta doğru adımlar atılmasının öneminden yola çıkarak temellendirilen “Wordpress Komple Blog Paketi” sayesinde A’ dan Z’ ye bir blog için gerekli olan tüm çalışmalar yine işin uzmanlarınca gerçekleştirilmekte ve anahtar teslim blog hizmeti sunulmaktadır.