Evergreen İçerik Nedir?

Okuyucuları başlangıç ya da orta seviyede bilgilendiren, “nedir” sorusunu yanıtlayan, güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen, SEO uyumlu içerikler evergreen içerik (evergreen content) olarak adlandırılır. Şu anda okuduğunuz bu içerik de bir evergreen içerik ! Ancak uzun süre boyunca, sürekli ulaşabilen her içeriğin evergreen content olmadığını da belirtelim. Bu kategoride değerlendirilebilmesi için içeriğin “ölümsüz” olması yani talep görmeye devam ediyor olması gerekiyor.


Neden bu içeriklere “evergreen” deniyor?

Evergreen kelimesi İngilizce' de yaprak dökmeyen, her zaman yeşil ve taze kalan ağaç anlamına gelir. Bu içerikler ile kelime arasında bir bağ kuramamış olabilirsiniz. Ancak bu kelimenin kullanılmasının nedeni, söz ettiğimiz içeriklerin yaprak dökmeyen bir ağaç gibi her zaman taze kalmasıdır.


Hangi İçerikler Evergreen İçeriktir?

Tazeliğini koruyan ve içeriğin yayınlanmasının üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, kullanıcılar tarafından okunmaya devam eden içerikler evergreen content olabilir. Zamansızlık, yüksek kalite ve temel/orta seviyede bilgi içeriyor olması son derece mühim! Birkaç örnek vermek gerekirse;

“Bitki bakımı hakkında püf noktalar”

“Egzama hakkında sıkça sorulan sorular”

“Evde ekmek nasıl yapılır?”

“Ağlayan bebeği susturma yöntemleri”

Yukarıdaki örnek başlıklardan da anlayabileceğiniz gibi her daim aranan ve her daim ilgi gören içerikler bu statüde değerlendiriliyor.


Hangi İçerikler Evergreen İçerik Olamaz?

Yüksek hit almış olsa dahi güncelliğini kaybeden ve “ölümsüz” olamayan içerikler evergreen içerik değildir. Örneğin haber makaleleri ve trendlere dair içerikler bir süre sonrasında güncelliğini kaybeder ve kullanıcının ilgisini çekmez. Aynı zamanda kişisel görüş içeren içeriklerin de bu kategoride olmadığını belirtelim. Evergreen içerikler kişisel görüş, öneri içermiyor olmalıdır. Popüler kültür üzerine hazırlanan içerikler de bu kategoride değildir. Özel bir durum ya da özel bir tarih ile ilgili yazılan içerikler de bir süre sonra güncelliğini kaybetmeye mahkumdur. Bu nedenle söz ettiğimiz içeriklerin de evergreen content olmadığını bilmenizde fayda var.  Birkaç örnekle devam edelim.

“2019 yılının trend elbise modelleri”

“iPhone X hakkında merak edilenler”

“Sağlık Bakanlığından yazılı açıklama geldi”

“Sezonun öne çıkan ayakkabıları”

Bu örneklere baktığınızda bir süre sonrasında kimsenin ilgisini çekmeyen konular olduğunu anlayabilirsiniz. Dolayısıyla güncelliğini yitirmeye mahkum olan konularda hazırlanan içerikler evergreen içerik olamaz.


Evergreen İçerikler Neden Önemli?

Daimi olan içerikler her zaman web sitelerin trafiğini artırır ve marka bilinirliğini sağlar. Aynı zamanda marka farkındalığı yaratmak amacıyla da kullanılabilir. Uzun vadede sitenin Google sıralamasında daha üstte yer almasını da sağlar. İşte bu nedenle evergreen içerikler SEO ile harmanlandığında site sahibine çeşitli kazançlar sağlar. Çünkü zamanla site daha fazla sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilir. Konu güncelliğini yitirmediği ve her zaman internette aranan sorulara yanıt verdiği için siteye tıklanma oranları da yükselir. Site trafiğinin artmasında bu içeriklerin son derece önemli olduğunu belirtebiliriz.  


Evergreen İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu içeriklerin bilgi içeriyor olması çok önemli! Okuyucuyu konuya dair bilgilendiren ve aradığı bilgilere hemen ulaşmasını sağlayan, gereksiz cümlelerden arındırılmış, sade bir dille yazılan içerikler olmalıdır. Konuyla ilgili püf noktalarını anlatan, “nasıl yapılır” sorusunu yanıtlayan, tarif bilgisi veren evergreen içerikleri hazırlamak için bir konu seçmek ve bu konu üzerinden yazıyı kurgulamak ve sonrasında kaleme almak gerekiyor.

ü  İş dünyası ve kariyer

ü  Kilo verme

ü  Bebek sağlığı

ü  Yemek tarifleri

ü  Para biriktirme

ü  Tasarruf yöntemleri

ü  Anne – baba olma

ü  Evcil hayvan bakımı

ü  Kadın – erkek ilişkileri

ü  Bitki bakımı

Yukarıda gördüğünüz konularda evergreen içerik hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Ancak yeniden atını çizmekte fayda var; bu alanlarda yazılmış olması, içeriğin evergreen olmasını sağlamaz. Örneğin “kilo verme” kategorisinde hazırlanan iki farklı içeriği ele alalım.

“En çok kilo verdiren spor dalları” başlıklı bir içerik doğru şekilde hazırlandığında evergreen content olabilir.

“Şimdi böyle kilo vermek moda” başlıklı bir içerik güncelliğini mutlaka yitireceği için evergreen content olamaz.


Anlatım dili…

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus uzmanlık düzeyinde bilgi aktaran değil, bir konuyu araştırmaya yeni başlayanlara yönelik bir içerik yazılmasıdır. Konuya hakim olmayan bir hedef kitleye yönelik olarak hazırlandığı için, içerikte kullanılan kelimelerin de dikkatli seçilmesi gerekir. Uzmanlık düzeyinde bilgi sahibi olanların bildiği terimleri mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, terimin ne anlama geldiğini de yazıda açıklamanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda yazının başına ya da sonuna “terimler sözlüğü” eklenebilir. Yazının teknik bir dille değil, günlük anlatım diliyle kaleme alınmış olması da büyük önem taşıyor.


Hedef kitle…

Okuyucunun beklentilerini çok iyi saptamak, evergreen içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Örneğin “Hızlı kilo verme yöntemleri” başlıklı bir evergreen içerik hazırladığınızı varsayalım. Bu içerikte uzun vadede kilo verdiren yöntemleri açıklamanız doğru olmaz. Kullanıcının beklentisi kısa sürede kilo vermektir ve dolayısıyla içerik, hedef kitleye yönelik bir içerik olmaktan çıkar.


Merak uyandırma…

Evergreen içerikler, tüm içerikler gibi yazıyı sonuna kadar okutacak bir dille yazılmalıdır. Bu içeriklerin çok genel bir topluluğa hitaben yazıldığını unutmamalısınız. Bu nedenle kullanılan dilin sıkıcı olmaması gerekiyor. Yazıyı uzatmak adına konuyu anlatmadan önce gereksiz cümleler kurmanız ve aranan sorunun yanıtını yazının en sonuna eklemeniz, yazının okunma oranını düşürür. Bunun yerine aranan soruya yanıtı vermeli ve alternatifler de sunarak yazının sonuna kadar okunmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin “kedi evi nasıl inşa edilir” konusunu işleyecek bir evergreen yazı hazırladığınızı varsayalım. Bu içerikte konuya giriş yapmadan gereksiz cümleler kurmak yerine, ahşap malzeme, köpük malzeme ve karton malzeme kullanarak kedi evi inşa etme yöntemlerini anlatabilirsiniz. Evde kullanılmayan, atıl durumda olan bir eşyayı nasıl kedi evine dönüştürülebileceğini anlatarak yazıya devam edebilirsiniz. Yağmurlu havada kedi evinin su almasını önleyen yöntemleri de ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem okuyucuyu bilgilendirmiş, hem de yazının sonuna kadar okunmasını sağlamış olursunuz.


Özgünlük…

Özgünlük elbette her bir içerikte dikkat edilmesi gereken en temel unsur! Hazırlanan içeriğin kesinlikle % 100 özgün olması gerekiyor. Konuyu internet üzerinden araştırabilirsiniz. Fakat gördüğünüz ve beğendiğiniz cümleleri içeriğe eklememelisiniz.


Objektif bakış açısı…

Kişisel görüş ve önerilere yer vermemek de önem taşıyan bir diğer detay! Evergreen içeriklerde kişisel görüşler, öneriler olmamalıdır. Özellikle, kısaca SSS olarak adlandırılan, sıkça sorulan sorular içeriklerinde sorulara verilen yanıtlar kimi zaman kişisel görüşleri de içerebiliyor. Bir başka deyişle bu hata en çok SSS içeriklerde yapılıyor. Bu nedenle özellikle sıkça sorulan sorular içeriklerini hazırlarken, kişisel görüş belirtmemeye çok daha fazla dikkat etmelisiniz.


Genellik…

Evergreen içeriklerin çok genel bir kitleye hitap ettiğini unutmamalısınız. Örneğin “Kışın ısınma giderlerini azaltma yöntemleri” başlıklı bir içerik hazırlayacaksınız. Bu içeriği sadece doğalgaz ile ısınan evlerde yaşayan kullanıcıların okumayacağını bilmelisiniz. Klima, soba ya da merkezi ısıtma sistemleri ile ısınan evlerde yaşayanlar da bu içeriği okuyacak. Dolayısıyla verdiğiniz bilgilerin, evi havanın en sıcak olduğu öğle saatlerinde havalandırmak, yalıtım yapmak gibi tüm kullanıcıların uygulayabileceği yöntemleri içeriyor olması gerekiyor.