Hiç düşündünüz mü, modern çağda bir gün içerisinde farklı kaynaklardan gelen birbirinden farklı kaç mesaja maruz kalıyoruz?


Günümüzün büyük bir kısmı mutlaka bir ekranın (PC, akıllı telefon, tablet, TV vb.) karşısında geçiyor ve bu mecraların her birinden sayısız mesaj yayınlanıyor. İnsan beyninin tüm bu mesajların tamamını algılaması ve yorumlaması ise maalesef ki mümkün değil.


Peki, eğer siz de bir mesaj vermek istiyorsanız ve mesajınızın insanlar tarafından kolayca algılanmasını, akılda kalmasını, yorumlanmasını ve belki de alışveriş eylemine (convertion) dönüşmesini hedefliyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için bir çok farklı yöntem olmakla birlikte burada, son dönemlerde özellikle yurt dışında müthiş bir popülaritesi olan ve ülkemizde de giderek daha fazla talep edilen İnfografik (Infographic) çalışmalara değineceğiz.


Kelime anlamı olarak İnfografik, verilerin ve bilgilerin (info) grafiklerle desteklenerek sunulması şeklinde tanımlanabilir.


Aslında İnfografik terimi kullanılmaya başlanmadan önce de bu türden grafiksel çalışmalar özellikle gazetelerde haberleri görselleştirmek için kullanılır ve çok da sevilirdi. Günümüzde ise, bir sistematik içerisinde, çok daha zengin görsel öğelerle ve bir tasarım şekli olarak karşımıza çıkmakta. Günümüzde infografikler web sitelerinden gazetelere, broşürlerden videolara çok geniş bir platformda kullanım alanı bulmaktadırlar. 


İş dünyasında da sıklıkla kullanılan İnfografikler, genellikle raporların görsel ifade edilmesinde ve önemi her geçen gün artan etkili sunumların hazırlanmasında tercih edilmekte. İnfografiklerin faydalarına değinecek olursak;


 • Okuyucu üzerinde salt yazı veya görsel mesaja göre çok daha büyük bir etki bırakır,

 • Görsel bir ürün olduğundan akılda kalması çok daha kolaydır,

 • Verilmek istenen mesaja ekstra bir vurgu yapar,

 • Düz yazı okumaya nazaran çok daha kısa sürede çok daha fazla bilginin takip edilebilmesine imkan tanır,

 • Sürükleyici ve eğlencelidir,

 • Anlaşılması kolay olduğundan, daha büyük bir hedef kitleye hitap eder.


Doğru bir İnfografikte bulunması gereken özellikleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:


 • Okuyan kişiyi sıkmaması, bilgi ve görsel içeriğin dengeli olması,

 • Bir bakışta kolay anlaşılması,

 • İlgi çekici olması, insanlarda paylaşma isteği uyandırması,

 • Merak uyandırması, okuyucunun tamamını incelemek istemesi,

 • Akılda kalıcı, vurgulu ifadelere yer vermesi,

 • Konu ile ilgili detaylı bilgiye yer vermesi,

 • Hedef kitlesine uygun bir grafiksel altyapıya sahip olması,

 • Verilerin tutarlı olması vb.



SEO Yönünden İnfografik


Arama motorları geliştikçe ve algoritmaları değiştikçe, görsel içeriklerin SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından önemi de sürekli olarak artmakta. Buna rağmen, yazılı içeriğin hakimiyeti tartışılmaz. İnfografiklerin SEO’ ya etkisi de bu çerçevede değerlendirilmeli. İnfografik ile birlikte yazılı bir metnin sunulması bu anlamda akla gelen bir çözüm olsa da, İnfografik şeklinde sunulan bir görselin doğrudan faydası olmayacaktır. Ancak burada asıl belirtilmesi gereken husus, İnfografiklerin çok daha geniş kitlelerce sevilmesi ve özellikle sosyal medya mecraları üzerinden paylaşım oranının çok yüksek olmasıdır. Bu da yararsız ve çoğu zaman riskli olan suni backlink stratejilerinin tam aksine, organik bir trafik ve link örgüsü yaratma konusunda büyük fayda sağlayacaktır.


Hemen her konuda ve çok farklı tarzda İnfografik hazırlamak mümkün olduğundan, İnfografikleri sınıflandırmak oldukça zor gözükmekte. Ancak, şu şekilde bir sınıflandırma yapılabilir:


 1. Bilgisel İnformatik

 2. Zaman Çizelgesi İnfografiği

 3. Çizgisel Şema İnfografiği

 4. Elma Dilimli İnfografik

 5. How-to (Nasıl yapılır) İnfografiği

 6. Proses İnfografiği

 7. Karşılaştırmalı İnfografik

 8. Sayısal İnfografik

 9. Özgeçmiş İnfografik



Sihirli Yazılar ve İnfografik


Sihirli Yazılar içerik geliştirme ekibi, yazılı ve görsel içerikler üretmek üzere 2 ayrı segmentte profesyonel hizmetler sunmaktadır. Görsel içerik hizmetleri çerçevesinde banner tasarımları, sosyal medya görselleri gibi reklam içeriklerinin yanı sıra İnfografik Hazırlama hizmeti de yer almakta. Sihirli Yazılar’ ın deneyimli, kendilerini ispat etmiş, grafik tasarım konusunda uzman ve profesyonel ekibi, çok uygun maliyetlerle infografik hazırlamakta. Tek yapmanız gereken Sihirli Yazılar Görsel Ürünler kategorisi içerisinde yer alan İnfografik Hazırlama hizmetini satın almanız ve bu esnada, müşteri talep formunda (müşteri briefi) yer alan ilgili alanlara talebinizi detayları ile girmeniz. Yapabileceklerimiz hayal gücünüzle sınırlı!


Hizmet Açıklamasından…
Çevrenize baktığınızda, internete girdiğinizde, gazete okuduğunuzda en fazla dikkatinizi çeken görsel içeriklerin infografikler olduğunu fark ettiniz mi?
Siz de firmanızı, yaptığınız işleri, ürünlerinizi veya istediğiniz herhangi bir bilgi kümesini infografik yardımıyla daha dikkat çekici halde sunmak ve bu sayede daha geniş kitlelerin daha fazla dikkatini çekmek isterseniz biz buradayız.
Yapmanız gereken tek şey sipariş verirken dolduracağınız müşteri talep bilgilerine (müşteri briefi) isteklerinizi girmek ve gerisini Sihirli Yazılar' ın birbirinden yetenekli grafik ve yazılı içerik uzmanlarına bırakmak. Memnuniyet ve başarı ise garanti!
Standart İnfografik Hazırlama hizmetimiz dışında, bu konuda başka bir talebiniz var ise, bizimle iletişime geçmenizi rica etmekteyiz. Sihirli Yazılar ekibi, ihtiyaçlarınız ile birebir örtüşen, size özel çözümler sunmaktan memnuniyet duyacaktır.