Son yıllarda internette sıklıkla karşılaştığımız Liste İçerikler, gelecek dönemlerde de liderliği elinde tutacak gibi görünüyor. Peki, Liste İçerik nedir ve neden bu kadar tercih edilmektedir?

İnternetin ilk dönemlerinde sunulan içerikler için genellikle "en uzun olan içerik en kalitelidir" prensibi geçerli iken, günümüzde daha çok kullanıcı odaklı içerikler üzerine yoğunlaşılmakta. Her ne kadar arama motorları halen uzun içerikleri önemsese  ve bu tür yazıları içerik sahibinin alanında otorite olması ve referans gösterilmesi ile ilişkilendirse de, günümüz kullanıcısının beklentileri ve okuma alışkanlıkları oldukça değişmiş durumda.

Bugün içeriğinde resim ve video olan, görsel öğelere sahip içerikler, salt metin içeren yazılı içeriklere nazaran çok daha fazla ilgi çekmekte. Hayatı çok daha hızlı yaşadığımız, zaman gibi diğer sahip olduklarımızı da çok daha hızlı tükettiğimiz gibi, internetteki içerikleri de hızlı bir biçimde tüketmekteyiz. Günümüz internet kullanıcısı tüm bu sebeplerle, karşılaştığı içeriklerin eskisine nazaran çok daha kısa olmasını, başlığının kendisinde merak uyandırmasını, mutlaka görsel öğeler içermesini, öz bilgiyi vermesini ve keyifli vakit geçirtmesini talep etmekte. Biz içerik sağlayıcıların görevi de, bu talebe cevap verebilmek. İşte, tam da bu noktada imdadımıza Liste İçerikler yetişiyor. Hani, şu "10 maddede ........." veya "...... için 23 Sebep" gibisinden ilgi çekici başlıklarla hazırlanan, maddeler halinde sunulan ve okumaktan keyif aldığımız içeriklerden bahsediyoruz.

Yurtdışında Buzzfeed tarafından öncülüğü yapılan, ülkemizde ise ListeList ve Onedio tarafından güzel örnekleri sunulan Liste İçerikler hakkında biraz daha detaylı bilgiye ne dersiniz?


Liste İçerikler Neden Bu Kadar Seviliyor ?

Liste İçerik -özellikle doğru seçilen başlıkları sayesinde- okuyucunun dikkatini ilk bakışta çekmekte ve kendisinde okuma isteği uyandırmaktadır. Yazımızın giriş kısmında da dile getirdiğimiz gibi, genellikle 350 -500 kelime aralığında bir içeriğe sahip olup, okunması ve anlaşılması kolaydır; bu da zamane okuyucuları tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. İnsanda "bu yazı benim için faydalı, öğreniyorum," hissi yaratırken, tam sayı ile verilen somut içerik vaadi, okuyucuda güven oluşturmaktadır. Hemen her maddeden sonra veya önce verilen görseller okuyucuya keyif verir ve maddeler halinde verilen içerik aralıklarla da okunup, kolaylıkla takip edilebilir.

Yazar ve yayıncı açısından bakıldığında da Liste İçerikler bariz bir takım üstünlüklere sahip görünmektedirler. Bundan önceki satırlarda bahsedilen artılarının yanı sıra, Liste İçerik planlamanın ve yazmanın, standart blog yazılarına göre daha kolay olması bu tür içeriklerin tüm taraflarca tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte; metin yazarları için en önemli konuların başında gelen, anahtar kelime (keyword) ve özellikle uzun kuyruklu anaktar kelime (long-tail keyword) kullanımının zorlukları liste halindeki içeriklerde pek yaşanmamaktadır. Maddeler halinde hazırlanan yazının düzeltilmesi ve güncellenmesi kolay olmakta, bu sayede zamandan bağımsız, Evergreen İçerikler üretilebilmektedir. Liste içeriğe sahip sayfalar, okuyucuda sonuna kadar okuma isteği uyandığından dolayı, sayfa çıkış oranını ve hemen çıkma oranını (bounce rate) düşürür. Bir diğer avantajları ise, standart içeriklere nazaran okuyucuda çok daha fazla paylaşma isteği uyandırmalarıdır.

"Aslında, okuyucusunu memnun eden her içerik yazarını ve yayıncısını da aynı oranda memnun edecektir," şeklinde konuyu özetlemek de mümkün.


Liste İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Liste İçerik hazırlarken, diğer tüm içeriklerde olduğu gibi, seçilen konunun özgünlüğü ve daha önce kullanılmamış olması esastır. Ancak; akla gelebilecek hemen her konunun hızla listeleştirildiği düşünüldüğünde, bu iş o kadar da kolay olmayacaktır. Daha önce işlenmiş bir konuyu işlemek istediğiniz takdirde, özellikle yazı başlığına odaklanmalı, önceki kullanımlara göre çok daha dikkat çekici ve konuyu başka bir açıdan ele aldığı mesajını veren bir başlık seçmelisiniz. Bunun yanı sıra, listenizde yer alan madde sayısının önceki kullanımların üzerinde olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. 

Sihirli Yazılar Ekibi olarak bizler, bu tür içeriklerimizde doğrudan maddelere geçmeyi uygun bulmamakta, genellikle bir giriş bölümünü tercih etmekte ve okuyucunun konuya ısınmasını sağlamaya çalışmaktayız. Liste İçerik hazırlayacak olanlara tavsiyemiz de bu yönde. 

Gerek başlıkta, gerek giriş bölümünde, gerekse madde başlıkları ve açıklamalarında esprili bir dil kullanılması, okuyucunun alışageldiği tarzı bulmasına yardımcı olacaktır. Özellikle görsel ögelerle desteklenen bu tür içeriklerde esprili dil adeta bir yazı standardı olmuş durumdadır.

Listenizdeki maddelerin sıralaması ile ilgili olarak farklı görüşler bulunsa da, bizler ilk maddelerde ve sonlarda önemli hususların verilmesini, ortalardaki maddelerde ise daha önemsiz (az dikkat çekici) olanların yer almasını tavsiye etmekteyiz. Bu şekilde bir strateji, yazıyı okumaya başlayan okuyucunun dikkatini başlarda çekecek ve son bölüm sayesinde, yazı ile hedeflenen dönüşümlere daha kolay ulaşılabilecektir.

Mümkünse her madde için bir görsel kullanın ve görsellerinizi fotoğraf, video, caps, gif vb. farklı formatların bir karması olarak planlayın.

Liste İçerikte yer alan madde sayısı konusunda farklı kaynaklarda farklı tavsiyelere rastlansa da, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan genel kanı, madde sayısının tek sayılardan seçilmesinin okunma şansının %20 oranında arttırdığı yönünde. Benzer şekilde, en ideal madde sayısının da 25 olduğundan bahsedilmekte. Görülüyor ki, uzun içerikler okuyucu tarafından daha fazla kabul görmekte.


SihirliYazılar.com Olarak Liste İçerik Konusunda Neler Yapıyoruz?

Sihirli Yazılar' ın da en önem verdiği içerik türlerinden birisi Liste İçerikler. Bu doğrultuda "Liste İçerik" ve "Liste İçerik Paketi" isimleriyle iki farklı içerik hizmeti sunmaktayız.

Sihirli Yazılar gibi bir Tılsımlı İşler projesi olan Nostalgiawall.com için ürettiğimiz Liste İçerik çalışmalarını incelemek için tıklayınız...