Bir web sitesinin tanıtımı (pazarlaması) açısından Arama Motoru Optimizasyonu (SEO - Search Engine Optimization)' nun mu, yoksa Arama Motoru Pazarlaması (SEM - Search Engine Marketing)' nın mı tercih edilmesi gerektiği, konunun uzmanlarınca sıkça tartışılmaktadır. Sihirli Yazılar olarak bizler de konuya, sunmakta olduğumuz Wordpress Blog Paketi isimli içerik hizmetimiz perspektifinden bakmak ve düşüncelerimizi paylaşmak istedik.

Aslında bu iki kavramın karşılaştırılması elma ile armutun birbirleriyle kıyaslanmasına benzemekte. Her ne kadar birbirlerinin alternatifi olarak görülse de, bizce SEO ve SEM kavramları alternatif olmaktan ziyade, birbirlerini tamamlar konumdadır ve bir internet sitesinin başarısı için her ikisinin de doğru sırayla ve gerekli miktarda kullanılması gerekmektedir.

SEM için kullanılan en önemli mecra Google Adwords olup, bugün küçükten büyüğe bir çok firma hedef kitlesine ulaşmak için bu aracı kullanmaktadır. Bizim görüşümüze göre internet reklamları sitenin kuruluş aşamasında duyurumu için ve kampanyalar, özel duyurular, anlık satış çabaları gibi sınırlı süreli aksiyonlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Bununla birlikte, web sitesinin kalıcı başarısı için SEO çalışmalar ve SEO başarısı olmazsa olmazdır. Başka bir deyişle, SEM geçici SEO ise kalıcı metotlardır. 

SEO' nun handikapı ise, sonuçların alınması için çok uzun sürelere (genellikle 6 ve daha uzun) gerek duyulması, ücretli reklamlara göre çok daha fazla teknik bilgiye sahip olunması ve emek harcanması olarak görülebilir.

Teknik açıdan bakıldığında, başarılı SEO' ya sahip sitelerin, Google Adwords reklamları gibi mecralardaki başarısının da buna bağlı olarak arttığı ve özellikle kampanya bütçelerini daha etkin kullanabildikleri görülmektedir. Burada konuya 2 farklı biçimde yaklaşılabilmesi mümkündür. Bir bakış açısına göre, SEO yöntemleri ile çok uzun zamanda üst sıralara çıkılması muhtemel rekabetçi anahtar kelimeler için ücretli reklam yapılırken, rekabetin düşük olduğu, çoğunlukla uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimelerdeki başarı SEO çalışmaları ile sağlanmakta, sonuçta da daha kısıtlı bir bütçe ile geniş yelpazede bir arama optimizasyonuna ulaşılabilmektedir. Bir başka bakış açısına göre ise, rekabetçi kelimelerin TBM (Tıklama Başı Maliyet)' lerinin de yüksek olması nedeniyle reklam bütçelerini çok çabuk tüketebileceklerinden bu anahtar kelimeler için SEO çalışması yapılması ve diğer grup için SEM' e yönelinmesi uygun olacaktır.

Google Adwords başta olmak üzere, ücretli arama motoru pazarlaması maliyetlerinin, rekabet ile paralel bir şekilde gün geçtikçe artıyor olması, ilk sayfa garantisinin olmaması ve ilk sayfada yer alan reklamların ilgisiz olabileceği düşüncesi ile tıklama oranının %20' lerde kalması bu çalışmaların SEO karşısındaki zayıf yönünü oluşturmaktadır.

Sihirli Yazılar olarak bizler, her web sitesinin mutlaka iyi bir SEO altyapısına sahip olması gerektiğini ve bunu sağlamanın en başta gelen yollarından birisinin blog ve blog yazıları olduğunu düşünmekteyiz. Yola çıkış noktamız ve sunduğumuz hizmetler de bu yönde. Bundandır ki, en kapsamlı ürünümüzün adını da Wordpress Blog Paketi koyduk ve müşterilerimize A' dan Z' ye komple bir blog hazırlama hizmeti sunmaktayız. Hatta, komple bir hizmet paketinden bahsettiğimizden, alt kısımda detaylarını verdiğimiz, söz konusu ürünümüz için "Eti Sizin Kemiği Bizim" diyoruz:


Sihirli Yazılar olarak uzmanlık alanlarımızdan birisi de Wordpress blog site ve içerikleridir. Bu deneyim ve uzmanlığımızı şimdi müşterilerimiz ile paylaşmak istiyoruz.


"Eti Sizin Kemiği Bizim" diyerek bize teslim edeceğiniz A'dan Z'ye Wordpress altyapısına sahip, seçeceğiniz tema üzerine inşa edilmiş (ücretli temaların maliyeti müşterilerimiz tarafından karşılanacaktır), web site içerikleri profesyonellerce hazırlanmış (hakkımızda, iletişim, sss vb.), gerekli tüm eklentileri kurulmuş ve ayarları yapılmış, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) tamamlanmış ve analiz edilmiş, yayınlanmış veya isteğiniz doğrultusunda zamanlanmış 360 adet blog yazısı içeren internet sitenizi anahtar teslim bir şekilde 90 günde hazırlıyor ve kullanımınıza sunuyoruz.


Wordpress Komple Blog Paketi' ni satın alarak tüm şu içeriklere de çok uygun koşullarla sahip olmuş olacaksınız:
 • Kısa Blog İçeriği (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Standart Blog İçeriği (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Usta İşi Blog İçeriği (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Uzun Blog İçeriği (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Liste İçerik (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Biyografi Paketi (Gerekli ise, 360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Yazı / Konu Başlığı Bulucu (Tüm blog içerikleri için içerik üreticisi tarafından hazırlanacaktır)
 • Basın Bülteni Hazırlama (Sitenin teslimi esnasında, sitenin lansmanına yönelik 1 adet)
 • Meta Açıklaması (Site ve her yazı için ayrı ayrı hazırlanacaktır)
 • Web Sitesi İçeriği (Hakkımızda, Biz Kimiz, SSS, İletişim vb. standart web sitesi sayfa ve içerikleri)
 • Blog içerisinde "Forum" bölümü olması halinde Forum İçerikleri (10 adet)
 • Yorum / Değerlendirme Yazısı (Blog yazılarına yorum yapılabilmesi halinde 10 adet)
 • Talep edilmesi halinde Testler (360 adet içerik içerisinden içerik üreticisi tarafından uygun görülen adette)
 • Logo tasarım (1 adet, siteye ait)
 • 5 farklı ebatta Banner Tasarımı (Her bir ebat için 1'er adet, sitenin tanıtımı amaçlı)
Wordpress Komple Blog Paketi' ni satın almanızdan itibaren 24 saat içerisinde müşteri temsilcimiz sizinle irtibat kuracak, sizin için hazırlamamızı istediğiniz komple çözüme ilişkin fikirlerinizi alacak ve süreç ile ilgili olarak sizi bizzat bilgilendirecektir.

Sihirli Yazılar Hizmet Sayfasından...